Baza IMDB – o filmach

Osoby, które chciałyby sprawdzić, czy dany film nie zawiera treści, których nie chcą oglądać (przemoc, wulgarność, sex), mają do tego znakomite narzędzie – stronę www.imdb.com (od Internet Movie Database – internetowa baza filmów).

 

Jest to strona zawierająca opisy ogromnej liczby utworów filmowych. Oczywiście najwięcej jest filmów amerykańskich, ale są też opisy wielu filmów europejskich, w tym polskich. W opisie każdego filmu znajduje się zakładka Parents Guide (czyli przewodnik dla rodziców). Strona opisuje bardzo szczegółowo zawartość danego filmu pod kątem zawartości w nim: seksu, nagości, wulgarności, przemocy, obecności alkoholu, narkotyków i innych używek, jak również atmosfery strachu. Są to w większości bardzo szczegółowe opisy i zawierają fakty, a nie opinie. Na przykład w większości opisów występuje informacja, ile razy użyto wulgarnych wyrazów, a nawet jakie to były wyrazy.

Z pewnością jest to znakomite narzędzie, gdy chcesz podjąć decyzję, czy dany film warto oglądać, a szczególnie, czy oglądać go z dziećmi.

Strona ma tylko wersję angielską, ale bardzo pobieżna znajomość angielskiego wystarczy. Poza tym, można wykorzystać takie narzędzie jak Google Translator. Efekty mogą być czasem zabawne, ale na pewno może wielu osobom pomóc. O tym jak to zrobić przeczytaj tu.

Oto trzy przykładowe opisy (po angielsku):

Francuski film „Jeszcze dalej niż północ”:
http://www.imdb.com/title/tt1064932/parentalguide

Amerykański film Forrest Gump:
http://www.imdb.com/title/tt0109830/parentalguide

Film Andrzeja Wajdy “Katyń”
http://www.imdb.com/title/tt0879843/parentalguide

Film Clinta Eastwooda “Medium”
http://www.imdb.com/title/tt1212419/parentalguide

« wróć