Nowa skarga i pozew przeciw reklamie napoju Devil Energy Drink

W 2018 roku na profilu facebookowym Devil Energy opublikowano reklamę z wizerunkiem kobiety klęczącej przed mężczyzną, co w sposób ewidentny nawiązywało do seksu oralnego. W wyniku pozwu złożonego przez nasze Stowarzyszenie przeciwko firmie Waterius Sp. z o.o., sąd rejonowy w Legnicy uznał, że reklama była niezgodna z dobrymi obyczajami i zasądził od spółki kwotę 60.000 złotych na rzecz jednej z organizacji społecznych, wspierających polską młodzież ze Wschodu oraz nakazał opublikowanie przeprosin na facebookowym profilu Devil Energy. Więcej o tej sprawie tutaj.

W związku z kolejną reklamą opublikowaną na profilu facebookowym napoju Devil Energy złożyliśmy po raz kolejny skargę do Rady Reklamy. Producent słodzonego napoju udostępnił reklamę, która utrzymana jest w podobnej konwencji jak poprzednie, lecz tym razem wykorzystany został wizerunek półnagiego, małego chłopca z szeroko otwartymi ustami, który opatrzono hasłem: „Roman już wie, co niedługo będzie miał w ustach”.

Spółka próbuje tę skandaliczną kreację, która oburzyła wiele osób, tłumaczyć rzekomą kampanią społeczną na temat konsumpcji napojów energetycznych przez dzieci. Naszym zdaniem wykorzystywanie dzieci w sposób seksualizujący je nie może być akceptowane w branży reklamowej.

W sprawie reklam firmy Waterius interweniowaliśmy już kilka miesięcy temu, zgłaszając sprawę do Rady Reklam oraz składając pozew sądowy. Niestety do dzisiaj prawomocny wyrok sądu w tej sprawie nie został wykonany przez Waterius, a co więcej na facebookowym profilu Devil Energy pojawiła się informacja, że przeprosiny nie zostaną opublikowane. Spółka nie zapłaciła również pieniędzy na cel społeczny. W związku z tym zainicjowaliśmy kolejną sprawę, w której uzyskaliśmy właśnie korzystne dla siebie orzeczenie.

Tym razem są nie tylko zasądził 30.000 zł jako sankcję za niewykonanie przez Waterius wcześniejszego wyroku, ale co więcej, zobowiązał firmę do publikacji przeprosin pod rygorem ukarania kwotą 2.000 zł za każdy dzień zwłoki. W związku z tym, każdy kolejny miesiąc zwłoki w realizacji wyroku będzie kosztował spółkę kwotę 60.000 zł. Orzeczenie nie jest jeszcze prawomocne.

Kolejnym naszym krokiem będzie złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości nieuczciwej firmy i oczekiwanie na decyzję sądu.

« wróć